Mustafa Ali Yanık

BLOG Kategorileri
BİZ SİZİ ARAYALIM
Numaranızı yazın; size en kısa sürede
geri dönüş yapalım.
Yüz Estetiğinde Altın Oran Nedir?
Estetik cerrahide giderek daha fazla altın oranları kullanıyoruz. Bu oranın yakalanması her zaman mümkün olmasa da burun estetiğinde de amaçlar içinde yer almalıdır.

Estetik cerrahide giderek daha fazla altın oranları kullanıyoruz. Bu oranın yakalanması her zaman mümkün olmasa da burun estetiğinde de amaçlar içinde yer almalıdır. Modern estetik cerrahi, iyi ve doğru bir şekilde burun operasyonlarını yapabilme fırsatlarını sunar. 
 

BURNUMUZ TÜM YÜZÜMÜZÜ ETKİLER!
Burun en sık karşılaşılaştığımız estetik sorunların başında gelir. Bunun nedeni sadece burunla ilgili değil, burnun konumu ile de ilgilidir. Burun yüzdeki merkezi konumu ile stratejik bir noktadadır. Bir taraftan komşu estetik üniteleri etkilerken, diğer taraftan karşımızdaki kişinin gözünü yakalar. Bu önemli konumu nedeniyle bazen küçük bir sorunu dahi algısı hassas kişiler, estetik yargısı yüksek kişiler ya da genç yaş grubu tarafından önemli hale gelir. Kamuflajı zordur. Gözlük ve makyajla bir miktar gizlenmesi mümkündür. Burnun iyi görünümü kişinin estetik puanını çok arttırırken, tersine çirkin bir burun tüm yüzü etkiler.

Büyük burnun evrensel temsilcisi Cyrano de Bergerac’dır (Okunuşu: Sirönö dö börjırak). Bu Fransız şair gerçek bir karakter olmasına rağmen, aynı isimli oyunun kahramanı olarak daha çok ün yapmıştır. Büyük burnu nedeniyle hiçbir kadının onu sevmeyeceğini düşünürken, cesareti ve dizelerini ön plana çıkararak durumu telafi eder.

Bizim ülkemizde ise Karadenizliliği çağrıştıran, ''laz burnu'' olarak tanımlananan ve belleklere yerleşen burun tipinin temel özelliği büyüklük olsa da aslında bu burun tipinin kemerli yapısı ve düşük ucu belirleyici unsurlarıdır.

Artık aşırı kalkık, kayık sırtlı burunlar, gösterişli burunlar, patlayacakmış gibi meme protezleri, aşırı gergin karın germeler yerine daha özgün, ortalamayı arayan estetik girişimler dönemi başlamış gibidir. Bu eğilim medyatik ideallere ulaşma peşinde beden imaj bozukluğunun kapanı içinde hapsolan özellikle erken erişkin dönemi için de yararlıdır.

ALTIN ORAN DEYİNCE...
Altın oran; kısa parçanın uzun parçaya olan oranı, uzun parçanın tüm çizgiye olan oranına eşit olduğu, bir çizginin iki eşit olmayan parçasının oranını ifade eder. Numerik değeri 1.61803… şeklinde ifade edilen altın oran burun estetiğinde kullanım alanı bulabilir. Örneğin; burun projeksiyonunun burnun uzunluğuna oranı altın ise, burun-yüz açısı 36-38 derece ile estetik ideale uyar.
 

Mutlu ve sağlıklı günler dileklerimle...

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık