Mustafa Ali Yanık

Ameliyatsız Burun Estetiği


Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?
Burnumuzun estetik anlamda yüzümüzdeki en önemli belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Yüzün tam ortasına bulunan bu organımızın, milimetrik değişikliklerle bile mimik ve bakışlardaki ifadeyi değiştirme gücü bulunmaktadır. Burun kökü yüksekliği bakışlara yumuşak, sert, masum ya da ‘’cin bakışlı’’ ifadelerini verebilir. Burun taban açısı ise burunla beraber dudaklardaki çekicilik ve güzelliği de etkiler. 

Nefes almak, solunan havanın filtrelenmesi ve nemlendirilmesi gibi önemli fonksiyonlardaki bozukluklar genellikle ‘’ameliyat’’ ile düzeltilmektedir. Estetik görünümündeki bozukluklar içinse tek çözümün ameliyat olduğunu söylemek artık yanlış olur. 

Nasıl mı?
Güzel görünen bir burun için her zaman küçültme operasyonunun yapılması gerekmez; burnun bazı bölgelerinin büyütülmesi de gerekiyor olabilir. Bu  noktada ameliyat gerekmeksizin kalıcı dolgu maddesi ile burun estetiği mümkündür.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Doğmuştur?
Önceden burun estetiği geçirmiş fakat başarısız olunmuş hastalar çoğu zaman bizlerin kapısını çalmaktadır. Bu hastalarda bir veya birden fazla geçirilmiş başarısız operasyon sonucu burunda düzensizlikler, burun sırtında çökme gibi problemler olmaktadır. Bu durumda genellikle doku kaybını kulak ya da kaburgadan aldığımız kıkırdaklar ile gidermek yoluna seçmekteyiz. 

Yaklaşık 8 sene önce, ameliyat izi yaratan bu zor uygulama yerine bir hastamda yeni jenerasyon bir dolgu maddesi deneme yolunu gittim. İşlemin daha ekonomik, zahmetsiz olması ve tabi ki alınan son derece başarılı sonuçla birlikte, daha sonra birkaç hastamda da bu uygulamayı gerçekleştirdim. Yine aldığım güzel ve kalıcı sonuçlar beni daha önce hiç ameliyat olmamış normal burunlarda da bu uygulamayı yapmaya yöneltti ve böylece ‘’ameliyatsız burun estetiği’’ de doğmuş oldu.


Ameliyatsız Burun Estetiğinde Kullanılan Madde Nedir? 
Polyacrylamid Hidrojel kullanılmaktadır. Bu madde kendi ağırlığının 100 katı kadar su tutabilmektedir ve dolgunun moleküler yapısı yüzde 97 su, yüzde 3 aktif madde şeklindedir. Oluşan molekül vücuttaki taşıyıcı tüm hücrelerden büyük olması sebebiyle, vücudun başka bir yerine gitmediği gibi, enzimatik olarak ta eritilemez. Bu sayede ömür boyu kalıcı özelliğini taşımaktadır. 

Toksik, kanserojen ve alerjik olmaması özellikleri ile en mükemmel kalıcı dolgu olduğunu söyleyebiliriz. (Aynı zamanda dudaklara da güvenle uygulanabilecek olan tek kalıcı dolgudur diyebiliriz, çünkü reaksiyon vermez ve bu nedenle yumuşak kalabilen tek dolgu olma özelliğini taşır.)

Bu Yeni Bir Buluş Mudur?
Polyacrylamid Hidrojel’in burun çökmeleri ve travmatik burun deformitelerinde dolgu olarak kullanılabileceğine dair FDA onayı hali hazırda bulunmaktadır. Buruna bu madde ile estetik yapılabileceğine dair yaklaşım ise bize ait bir yeniliktir.

Risk Var Mıdır?
Yukarıda da belirttiğim gibi bu madde toksik, kanserojen ve alerjik değildir, oldukça güvenilirdir. Uygulamadaki tek risk enfeksiyon riskidir. Maddenin dezenfeksiyon ve sterilizasyon koşullarına dikkat edilerek uygulanmasına rağmen, kişisel faktörler sebebiyle yüzde 1 de olsa enfeksiyon meydana gelme olasılığı vardır. Enfeksiyon riski ilk 10 günde anlaşılır, çoğu zaman antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir. Protezin çıkarılmasıyla iyileşebilecek enfeksiyon türü nadiren oluşabilir. Hatta şöyle söyleyebilirim; memeye konan silikon protezin enfeksiyon riskinden daha düşüktür.