Mustafa Ali Yanık

Dudak Estetiği

Kim güzeliğin, gençliğin, çekiciliğin ve tabi ki dişiliğin olmazsa olmazlarından biri olan dolgun ve diri dudaklara sahip olmak istemez ki? Dudaklar yüzün estetik görünümünde çok önemli bir yer tutar, diri ve dolgun görünmesi de yüzdeki gençlik ve sağlık ifadesini de güçlendirir. Nasıl ki dolgun ve kalın görünümlü dudaklar gençliğin ve dişiliğin ifadesiyse, formunu kaybetmiş, gevşemiş ve incelmiş dudaklar da toplum içersinde yaşlılık ifadesi olarak görünmektedir.

Dudak estetiği, yapısal olarak ince ya da zamanla incelmiş olan dudaklara sahip olan, dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini ön plana çıkarmak isteyen, ya da sadece daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Tabi ki dudaklarınızın dolgun, büyük, geniş, kalın veya ince olması durumu, güzelliğinizi tamamlaması açısından mutlaka yüzün diğer elemanları olan çene, burun, diş ve yanaklarla da orantılı, yani uyumlu olmalıdır.

Dudaklardaki tek şikayet tabi ki ince ve kırışıklıklar olması değildir. Normalden kalın dudaklarda da inceltme ameliyatları talep edilmektedir.

Bir diğer konu da, dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı alınmak zorunda kalınan hastaların yeniden dudak yapmaya yönelik talepleridir. Bu tip onarım operasyonları, estetik kadar fonksiyon olarak da hasta açısından büyük önem taşımaktadır.