Mustafa Ali Yanık

Lazerle Burun Estetiği

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı, burnun yeniden şekillendirilmesi, burna kalıcı şekil verilmesidir diyebiliriz. Genellikle estetik kaygılar nedeni ile yapılsa da, travma sonrası ya da doğumla birlikte oluşmuş problemleri düzeltmek için de yapılmaktadır. Nefes alma-vermedeki fonksiyonel sorunlar sonucunda ortaya çıkan problemleri de bu operasyonla çözmek mümkündür. En çok talep edilen ve yapılan estetik ameliyatların başındadır.


Hastaların düzeltilmesini istediği burun deformiteleri sıklıkla; burun kemeri, çöken burun kıkırdakları, burun ucu deformitesi, burun ucunun düşük olması, burun kanatlarının çok geniş olması ve burun kemiği açısının dar olmasıdır. Bu deformiteleri düzeltme metodları; açık/kapalı rinoplasti teknikleri ile birlikte son yıllarda lazer teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ‘’Lazerle Burun Estetiği Tekniği’’ dir.

Standart rinoplasti operasyonunda, burun kemiğinde yapılan cerrahi kesim ile beraber yapısal şekil değişiklikleri ve burun kıkırdaklarında değişiklikler yapılabilmektedir.
Lazer ile yapılan rinoplasti operasyonlarında ise ‘’CO2 lazer’’ ile kalın olan burun derisi inceltilebilmektedir. Bu uygulama ile cildin yüzeysel kalın tabakası soyulduğu ve buruna yapılan hasar minimal olduğu için, daha çabuk bir iyileşme dönemi yaşanmaktadır. Özellikle kalın ciltlerde uygulanan bu teknikte, alttan da daha sağlıklı bir cilt tabakası çıkmaktadır. İyileşme dönemi devam ederken, hasarlanmış deri tabakası da soyularak dökülmektedir.

Bu tekniğin uygulanması, kontrolsüz diyabeti ve kanama pıhtılaşma problemi olan hastalarda sakıncalıdır.

Lazerle Burun Estetiğinin Avantajları:

  • Daha kısa bir iyileşme dönemini olması

  • Büyük-ciddi bir cerrahi operasyona ihtiyaç olmadan burnun yeniden şekillendirilebilmesi

  • Lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi

  • Tampon gerekliliğinin olmaması

  • Hastane yatış süresinin kısa olması

  • Komplikasyon oranının düşük olması

  • Kalın cilt dokusu olan hastalarda çabuk iyileşme süreci