Mustafa Ali Yanık

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Kişiye daha genç ve canlı bir görünüm vermek, torbalanmalar ve kapaklardaki sarkmalar gibi yorgun ifadeye sebep veren durumları gidermek için, alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deri ve torbaları oluşturan yağ kitlesinin giderilmesi işlemine ''Estetik Göz Kapağı Cerrahisi'' denmektedir. 

Genç hastalarımızda genellikle sadece kapak altındaki yağ dokusunu uzaklaştırmak yeterli olmakta, daha ileri yaştaki hastalarımızda ise deri tonusunun kaybı fazla derinin de uzaklaştırılmasını gerektirebilmektedir. Yine bazı kişilerde kaş ve şakağın düşmesi, göz kapağı cerrahisinden alınacak sonucu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumlarda şakak germe, kaş kaldırma gibi operasyonların da yapılmasını önerebiliyoruz. Hastanın muayenesinden sonra, derinin durumu, yaş ve diğer bazı etkenler ameliyat kararını etkileyecek değişkenleri belirlemektedir.

Bu operasyonlar genellikle lokal anestezi ve gerekirse sedasyon eklenerek yapılabilir. Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 1 saat kadar sürer.

Göz kapağı estetiği sonrası nadiren küçük komplikasyonlar ortaya çıkar:

* Operasyon sonrası birkaç gün  geçici çift veya bulanık görme şikâyeti olabilir. Geçici bir durumdur.
** Bazı hastalar birkaç gün uyku sırasında gözlerini kapatmada güçlük çekebilir. bu durum şişliklerin gerilemesi ile düzelir.
*** Göz kapağı köşelerinde şişlikler ve iyileşme aşamasında hafif asimetriler gibi komplikasyonlar olabilir, bunlar da genellikle hastayı çok rahatsız etmez.
**** Anestezinin etkisi geçince hafif bir ağrı ve göz kapağında hafif bir gerginlik, sızlama hissi olabilir. Bu oluşabilecek sızılara karşı ağrı kesici ilaç, gözlerin kurumaması için suni gözyaşı veya merhemler önerilebilir.
***** Şişlik ve morluklar olabilir. Gerilemesi amacıyla birkaç gün boyunca baş yüksekte yatmak ve soğuk kompres yapmak gerekmektedir. Kapağın şişliğinin büyük bir kısmı takip eden 10 gün içinde geçer.
****** İlk birkaç hafta boyunca hastada aşırı gözyaşı salgılanması ve ışığa duyarlılık görülebilir.

Hasta göz kapağı estetiğinden 2-3 hafta sonra eskisinden daha genç, dinamik ve dinlenmiş bir bakışa sahip olur.