Mustafa Ali Yanık

Burun Ucu Estetiği

Yüz estetiğimizin en önemli, en belirleyici organı olan burnun, en dikkat çeken kısmı ucudur. Burun ucu, burun kanatlarını yapan iki adet “n” harfi biçimindeki kıkırdağın, en üst birleşme noktasıdır ve burun estetiği açısından çok önem taşır. Yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemlidir. Çeşitli tipleri vardır ve ırklar arasında karakteristik özellikler de taşımaktadır. 
Burun kökünde cilt en ince iken burun ucuna geldikçe kalınlaşır ve cilt içi sebase bezlerin sayı ve yoğunluğu artar. Yani burundaki en kalın cilt, uç kısmındadır.

Burun ucu estetiği ameliyatı sadece burun ucundaki kıkırdaklara yapılan düzeltme işlemidir. Bu işlem ile burun kanatları daraltılabilir, sarkık, uzun, kalın, dar, geniş veya yüksek burun uçları yeniden şekillendirilebilir, burnun dudak ile yaptığı açı bu sayede değiştirilebilir.
Lokal anestezi altında yapılabilen, nefes alma problemine neden olmayan, yaklaşık bir saat süren bir ameliyattır.
Burun ucu estetiği tabi ki tek başına mümkündür fakat burnun geri kalan kısmının elde edilecek sonuca uyum sağlayabilmesi için ameliyat öncesinde genel olarak iyi bir planlama yapmak gerekir. Her hasta bu operasyon için uygun aday olmayabilir o nedenle hasta doktoruyla çok detaylı bir şekilde tartışmalıdır. Örneğin, kemerli bir burna sahip olan bir kişi için burun ucu estetiği her zaman çok doğru olmayabilir. Genellikle bu operasyon için doğru adaylar, burnun diğer estetik ünitelerinin sorunsuz olduğu hastalardır. Solunum problemleri burun ucu estetiği olmaya engel değildir. Her iki problem de aynı operasyonda rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Burun ucu estetiği olmaya karar vermiş bir hastanın, normal burun estetiği ameliyatı hakkında da mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı olmak isteyen hastanın öncelikle mutlaka bir plastik cerraha başvurması gerekir. Burun estetiği operasyonlarında burnun yüz ve kendi içindeki oranları ve açıları detaylı olarak değerlendirilmeli, planlama hasta ile birlikte, hastanın beklentileri göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hastanın daha önce kaza, travma veya operasyon geçirip geçirilmediği, kalıtsal problemlerinin olup olmadığı çok önemlidir. Dolayısıyla hasta beklentilerini ve mevcut problemlerini ameliyatını yapacak olan doktora ne kadar iyi anlatabilirse, alacağı sonuç da o kadar istediği gibi olacaktır. Unutulmamalıdır ki, ortaya çıkacak standart görünümlü bir burun değil, hastanın yüzüne yakışacak ve doğal görünümlü, problemlerden arınmış bir burun elde edilmesi önemlidir.