Mustafa Ali Yanık

Boyun Germe

Boyun bölgesinde oluşan ve yıllar içinde giderek artan sarkma, kalınlaşma, yer değiştirme ve tabi ki kırışma gibi deformitelerin düzeltilmesidir.

Estetik boyun germe operasyonları, yaşın ilerlemesiyle özellikle gıdı bölgesinin (çene altı), yavaş yavaş sarkmaya başlaması sonucunda ihtiyaç duyulmaya başlanan ameliyatlardır. Bu ameliyatları tek başına olduğu gibi yüz germe ile birlikte de uygulayabilmekteyiz. 

Hangi tekniğin tercih edileceğine göre genel, lokal anestezi veya sedasyon tercih edilebilir. Operasyon ortalama olarak 1,5-2 saat civarında sürmektedir. 

Boyun germe estetiğinin ardından çene altından da girişim yapılmışsa çene altına bandaj uygulanır ve bu bandaj 1 hafta kalır.

Günümüzde estetik cerrahideki gelişmeye paralel olarak bu tip ameliyatların komplikasyon oranları belirgin şekilde azaltılmıştır. Operasyon sonrası boyunda ağrı, gerginlik hissi, ödem (şişlik), deri yüzeyinde uyuşukluk ve morarma gibi durumlar görülmesi olasıdır ve normal karşılanmalıdır. Bunlar kalıcı sorunlar olmayıp iz bırakmadan kaybolacaklardır. 

* Hissedilebilecek ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla geçecek düzeydedir. Hastayı genel anlamda çok rahatsız edecek kadar şiddetli değildir.
** Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan hafif şişliğin kaybolması ve cildin tam oturması yaklaşık 6 ay sürer.  Fakat bu hafif şişlik beligin değildir. Şişlik ve morluklar yatakta sağ ve sol tarafa yatmanıza göre (yerçekimine uyarak)yer değiştirebilir ve buna bağlı olarak asimetrik olabilirler. Nadiren uzun zamanda düzelen ya da düzelmesinin ek cerrahi rötuş gerektiren asimetriler olabilir.
*** Deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda azalarak kaybolur. Uyuşukluğun devam etmesine çok nadiren rastlanır.
**** Morarmaların geçmesi hastanın hassasiyetine göre değişkenlik göstebilir. Bu süre hassas bünyeli kişilerde bazen 15 güne kadar uzayabilir. Önemli bir nokta da morluklar tamamen geçene kadar güneşe çıkılmamasıdır, aksi halde kalıcı güneş lekeleri meydana gelebilir.
***** Erken dönemde yüz mimikleri ve boyun hareketleri esnasında gerginlik, hassasiyet olabilir.
****** Cilt altı kan ve sıvı birikmesi de yine çok nadir görülebilen bir komplikasyondur.
******* Boyunda ameliyattan sonra his kaybı ve karıncalanma hissi yine görülebilen bir durum olup, kısa bir süre sonra düzeltmektedir.
******** Ameliyat izinin belirginleşmesi ise bu bölgelerde yok sayılabilecek kadar nadir görülen bir durumdur

Genel itibariyle, ameliyattan 2-3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebilirsiniz diyebiliriz. Sorunsuz geçen bir ameliyattan sonra 3-4 gün sonra günlük hayatınıza dönebilir, 7-10 gün sonra işbaşı yapabilirsiniz.

Boyun germe operasyonunun ardından, ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizdeki çarpıcı düzelmeyi, çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümünün ortadan kalktığını kolaylıkla gözleyeceksiniz.