Mustafa Ali Yanık

Ameliyatsız Yüz Germe

Yaş ilerledikçe dokulardaki kolajen içerik ve miktarı ve içeriği değişir. Bu değişiklikler kendini yüzde hacim kaybı olarak gösterir. Bu durum yerçekimi ile bir araya geldiğinde yaşlılık görünümü ortaya çıkar. Deriniz, altındaki yaşlanmaya ait tüm değişiklikleri adeta bir kumaş gibi yansıtır. Ve derinin elastik özelliği zaman geçtikçe azalır, kaybolur ve eskisi gibi hacim değişikliklerini de tolere edemez hale gelir. Tüm bunlara mimiklerimiz nedeniyle oluşan derin kırışıklıklar da eklenince, ortaya çıkan yorgun ifadeye maalesef ki üzgün ve/veya kızgın ifade de eklenir.

Tüm bu saydıklarımızı estetik yüz germe operasyonu ile giderebilmekteyiz. Ameliyat uygun donanıma sahip bir hastanede, genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılamektedir. Süresi yaklaşık 1,5-2 saattir. Operasyon sonrası 1 gece hastanede yatmak gerekir.

Bu ameliyattan sonra yüz ortlama 2-3 gün boyunca hafif baskılı bir bandaj ile sarılır.
Ağrı, ödem (şişlik), gerginlik, deri yüzeyinde uyuşukluk ve morarma gibi durumlar görülebilir, bunlar normaldir, ameliyatın doğasında vardır.
Şiddetli ağrı duyulmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile var olabilecek normal ağrılar kolaylıkla kontrol altına alınabilir.
Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızla azalır, derideki gerginlik ve uyuşukluk hissi de azalarak kaybolur. Kalıcı uyuşukluk oluşması pek rastlanan bir durum olmamakla beraber geriye kalan dikkat çekmeyecek boyutta ödemin kaybolması ve ardından cildin tam olarak oturması da ortalama olarak altı ay sürer.

Morarmaların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişir. Bazen hassas bünyeli kişilerde 10 güne kadar uzayabilir.
Endoskopik yüz germe işlemlerimde morarmalar daha az olmaktadır. Ameliyattan sonra şişlik ve morarmadan dolayı yüzünüzle ilgili görüntü şikayetleriniz olabilir, bu çok normaldir, zamanla şişlikve morarmalar azaldıkça, yani dediğimiz gibi ortalama 7-10 gün sonra gerçek yüz hatlarınız belirmeye başlayacaktır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yanaklar erken etkilenir ve sarkma arttıkça bu etki iyice göze çarpar. Estetik yüz germe operasyonu, kişiye uygun tekniğin doğru seçimiyle yapılırsa yılların yıpratan etkisini yok eden bir görüntüyü sağlar.

Zaman herkes için akıp gidiyor. Bu akışı durdurmak bizler için mümkün değil. Bilinmesi gerekir ki, estetik yüz germe operasyonu kişinin yaşlanmasını durdurmamaktadır. Yaşlanma her şeye rağmen ve yapılan ameliyattan sonra da devam edecektir. Yüz germe ameliyatı bu noktada kişinin bulunduğu yaştan daha genç görünmesini sağlar ve yüzünüz ameliyat sonrasındaki belirtilen süreçlerde normal görünümünü kazandığında çarpıcı bir gençleşme dikkatinizi çekecektir.